14 dage før deadline: EUDR udsættes igen
18. december 2025
For anden gang er EUDR blevet udsat med et år. Der kommer også en række ændringer, som skal gøre forordningen mere simpel for især mindre virksomheder.
Ved årsskiftet skulle EU’s afskovningsforordning (EUDR) være trådt i kraft. Men det kommer alligevel ikke til at ske. Ved en afstemning den 16. december – bare 14 dage før deadline – har et flertal i EU-parlamentet besluttet at udsætte forordningen med et år.
For mange virksomheder vil det give et flashback til 2024. Der skulle EUDR oprindeligt være trådt i kraft, men også her besluttede parlamentet at udskyde forordningen. At det nu sker for anden gang, overrasker Louise Hougaard, der er rådgiver hos EY med speciale i bæredygtighed.
”Da EUDR blev udsat første gang, var det fordi, det var komplekst og helt nye data, virksomhederne skulle finde frem. Det fik vi så 2025 til at få styr på, men det har tydeligvis ikke været nok”.
Teknologien er presset
Fra EU lyder forklaringen, at den teknologi, der skal rumme de mange data, har vist sig at være for presset. Derfor er der brug for mere tid.
EUDR blev formelt vedtaget i foråret 2023 og er sat i verden for at forhindre ulovlig skovrydning. Helt konkret betyder forordningen, at virksomheder i EU-lande skal kunne dokumentere, hvor de f.eks. har fået deres træ og læder fra. Det er to af de i alt syv råvarer, der er omfattet af EUDR.
”Formålet er gennemsigtighed for at vise, hvem der har haft det i hænderne, og hvad de har gjort ved det efterfølgende”, fortæller Louise Hougaard.
Udover udsættelsen til december 2026 har EU også ændret i forordningen. Nu er det f.eks. kun den første virksomhed, der henter råvaren eller produktet ind i EU, som skal rapportere og indsende due diligence. Tidligere var det alle led i kæden.
For mindre virksomheder vil der være tale om en mere simpel registrering.
Kan blive en koldstart
Den nye deadline betyder, at store virksomheder først skal være klar til EUDR i december 2026, mens små og mikrovirksomheder med under 50 ansatte har deadline i juni 2027.
Der vil formentlig være mange virksomheder, som lige nu overvejer, hvordan de skal agere i det. Om de skal arbejde videre med EUDR nu og her, eller om det skal sættes på pause indtil videre?
”Hvis din virksomhed er tæt på at være i mål med EUDR, kan det give mening at gøre arbejdet færdigt. For lige nu er det i frisk hukommelse – også selv om vi godt ved, at det er en stor post økonomisk. Se det som en mulighed for at tilpasse din langsigtede strategi. Hvis du venter til senere, kan det godt blive noget af en koldstart. Måske et forfra-projekt, og så kan det for alvor blive dyrt, lyder vurderingen fra Louise Hougaard fra EY.
Der er i øvrigt lagt op til, at EU udkommer med en rapport om afskovningsforordningen den 30. april 2026. Her vil man bl.a. vurdere lovens betydning og byrde for mindre virksomheder.
Om EUDR:
Afskovningsforordningen blev vedtaget af EU i foråret 2023. Den skal forhindre, at produkter solgt i EU bidrager til ulovlig skovrydning. Derfor skal virksomhederne lave due diligence. EUDR omfatter syv råvarer: Soja, kvæg, palmeolie, træ, kakao, gummi og kaffe. Dertil kommer deres afledte produkter.
Det nye, der netop er vedtaget:
EU har netop vedtaget, at EUDR først træder i kraft i december 2026 for store virksomheder, og i juni 2027 for små og mikrovirksomheder (under 50 ansatte).
Nu er den kun den første virksomhed, som skal rapportere (due diligence), mens den næste i kæden skal have referencenummeret og opbevare det. De øvrige virksomheder i kæden skal ikke lave due diligence.
For mindre virksomheder skal registreringen være mere simpel.
Trykte bøger og tidsskrifter er ikke længere omfattet af EUDR.
I april 2026 vil EU igen tage et kig på afskovningsforordningen.
Kilde: www.europarl.europa.eu og EY