Ikast-Brande er igen mest erhvervsvenlig
2. september 2026
For 14. gang kan Ikast-Brande Kommune kalde sig for landets mest erhvervsvenlige kommune.
Det blev markeret onsdag formiddag hos KMC i Brande af Dansk Industri, der står bag den årlige undersøgelse af erhvervsklimaet i landets 98 kommuner.
Dermed er Ikast-Brande tilbage på tronen efter sidste års placering som nummer 3.
”Det er endnu et skulderklap til den mangeårige indsats for at skabe et godt erhvervsklima for vores lokale virksomheder, siger erhvervsdirektør Rasmus Norup, der var med til pris-overrækkelsen hos KMC sammen med bl.a. Erhvervsrådets bestyrelsesformand Jesper Klausen og borgmester Ib Boye Lauritsen.
Han understreger, at det vigtigste er virksomhedernes hverdag.
”Det er fint med undersøgelser og analyser, for de giver et godt fingerpeg om, hvordan erhvervsklimaet opleves blandt virksomhederne. Men oplevelsen i hverdagen er den vigtigste, og her stemmer analysen godt overens med vores egen oplevelse. At sagsbehandlingen fungerer, at dialogen er god, og at virksomhederne har mulighed for at udvikle sig og tiltrække den rette arbejdskraft, er nu engang det vigtigste.”
Over 7.800 virksomheder har deltaget i årets undersøgelse, hvor de blandt andet har forholdt sig til en række parametre som erhvervsvenlighed, uddannelse, arbejdskraft og infrastruktur.
Dansk Industri har kåret Danmarks mest erhvervsvenlige kommune siden 2010, og Ikast-Brande er strøget til tops hele 14 ud af 17 gange. I årets undersøgelse er Herning Kommune nummer 11.