Thomas har gjort svømmehal til et viralt hit

30. oktober 2026

Sjove videoer på de sociale medier får folk til at hoppe i badetøjet og tage i svømmehallen i Herning. En af videoerne er set over 830.000 gange, og manden bag de kreative idéer er lokal iværksætter.

”Hvor mange liter vand er der i alt i bassinerne i Herning Svømmehal?”

Spørgsmålet falder på en varm dag i sommerferien, hvor man mest af alt har lyst til at være under vand. Ikke kun fordi bassinerne lokker heftigt – men fordi det er stegende hedt.

Alligevel virker det ikke til, at bademester Jonas Lysgaard har lyst til et dyp i svømmehallens dybeste bassin. I hvert fald ikke på den måde, som det kommer til at ske få sekunder senere.

Vi er med til film-optagelse øverst oppe på 3-meter-vippen. Jonas står helt yderst på vippen og holder i fast i en såkaldt svømmenudel. Det er en aflang stang af skumgummi, som især svømmehallens yngre gæster bruger til at flyde rundt i vandet med.

Thomas Frank holder fast i den anden ende af flydestangen. Det er ham, der har stillet spørgsmålet, og få sekunder senere giver han slip. Plask. Bademesteren ryger i baljen. Svaret var forkert.

Det er bare en af de mange optagelser, tusindvis af seere på Instagram og TikTok kan fornøjelse sig med – og de gør det i stor stil. Flere af de videoer, Thomas Frank har optaget med personalet i Herning Svømmehal, er gået viralt.

Den mest populære af dem har mere end 830.000 visninger.

”Og det fedeste er, at det er sket organisk og helt uden at bruge penge på at markedsføre det”, siger Thomas Frank, der står bag firmaet SHORTED med adresse i Innovatorium i Herning.

Skal være underholdende – ikke en reklame

Adressen har han haft siden foråret. I et ny område af Innovatorium, som er dedikeret til nyopstartede iværksættere.

Thomas Frank er content creator. Det vil sige, at han producerer videoer for virksomheder til især sociale medier.

Blandt kunderne er alt fra restauranter til et politisk parti og livsstilsbrands – og før sommerferien var Thomas Frank i Grønland for at lave indhold for en større dagligvarekæde.

”Det er vigtigt, at videoerne er underholdende og sælger uden at det føles som reklame, fortæller iværksætteren.

I tilfældet med Herning Svømmehal er det i dag grad lykkes. Gæsterne strømmer til, og besøgstallet er kun gået op det seneste halve år. Ifølge bademester Jonas Lysgaard er der dagligt omkring 40 gæster, som nævner videoerne.

”Der er rigtig mange, især unge, som kommer i svømmehallen, fordi de har set videoerne, fortæller bademesteren, der selv var med til at starte samarbejdet med Thomas Frank og SHORTED op sidste år.

Ikke langt fra os sidder et par unge gæster, som har fulgt Jonas’ fald fra 3-meter-vippen og direkte i bassinet. De lægger heller ikke skjul på, at de følger med i videoerne på de sociale medier.

”Det er genialt. Vi ser det henne i skolen, og de er simpelthen så sjove”, lyder det.

Don Corleone-inspiration

En håndfuld minutter senere er Thomas Frank og Jonas Lysgaard videre til næste video. I alt bliver der lavet indhold til 14 videoer i løbet af 4-5 timer i Herning Svømmehal. Blandt andet én med tydelig inspiration fra den ikoniske scene med en truende Don Corleone fra Godfather-filmen.

”Inspirationen kan komme mange steder fra. Det kan være fra film, som folk kender, eller nogle af de trends, der kører på de sociale medier. Det afgørende er, at der er et stærkt hook til at starte med, og at seerne føler sig godt underholdt undervejs”, siger Thomas Frank, der udover at filme også står bag idéerne til de mange videoer.

Ofte er det få sekunder, der afgør, om en video går viralt eller ej. Thomas Frank fortæller, at op mod 80 procent af seerne kan være væk igen efter blot tre sekunder. Den barre har SHORTED og svømmehallen formået at hæve en hel del i løbet af samarbejdet.

”Det er først efter 7-8 sekunder, at seerne begynder at sive i videoerne fra Herning Svømmehal, og det er vi meget tilfredse med. Men det stiller også krav til, at vi skal være skarpe fra første sekund”.

SHORTED er medlem af Erhvervsrådet og i samarbejde med iværksætterkonsulent Michele Lykke har Thomas Frank fokus på vækst og udvikling. Er du selv iværksætter og interesseret i sparring, kan du kontakte Michele på ml@erhvervsrådet.dk.

Tilbage