Vi arbejder med E, S og G på samme tid
1. oktober 2025
Colour Compagniet A/S vandt ESG-prisen i 2024.
I 2021 tog Colour Compagniet A/S et aktivt valg om at satse på ESG. Det er med til at fremtidssikre virksomheden – og så har det kastet en pris af sig.
Colour Compagniet A/S lever op til sit navn ved at arbejde med farver i mange former. På fabrikken i Kibæk overfladebehandles emner – hovedsageligt af træ – så de rå materialer får en finish med lak eller olie.
Særligt arbejdet med lak er et centralt element i virksomhedens ESG-indsats. Virksomheden har sat et ambitiøst mål om at reducere sit CO₂-aftryk med 70 procent frem mod 2030.
”Der er stor forskel på at bruge en opløsningsbaseret lak frem for en vandbaseret. Aftrykket er næsten fire gange så stort. Så her er der et stort potentiale, og vi er godt på vej”, siger Diana Vejrup, der er medejer af Kibæk-virksomheden.
Eftertragtet prisvinder
For fire år siden tog Colour Compagniet A/S en vigtig beslutning. Man ville gå nye veje for at sætte endnu mere fokus på ESG. Nye tiltag blev sat i værk, og nye kompetencer kom ind i virksomhedens bestyrelse.
”Vi besluttede os for, at vi så vidt muligt ville tænke bæredygtighed ind i vores arbejde. Derfor lavede vi en række ændringer, og vi har blandt andet fået en ansat, der arbejder med det fuld tid”.
Indsatsen er ikke gået ubemærket hen. Sidste år blev Colour Compagniet A/S belønnet med årets ESG-pris i Herning og Ikast-Brande, og siden er virksomheden blevet fremhævet og nomineret i flere sammenhænge – bl.a. til Børsens Bæredygtige Cases og Årets SMV – ESG frontrunner.
”Vi har også holdt flere foredrag om at være bæredygtig i praksis og samtidig holde fast i bundlinjen. Så ja, vi har været ret eftertragtede, siden vi vandt ESG-prisen”, lyder det med et smil fra Diana Vejrup.
En drivkraft for fremtidens forretning
Selv om Colour Compagniet A/S er en lille virksomhed med 25 ansatte, så kan man godt tænke store tanker. Og det har Diana Vejrup tænkt sig at fortsætte med – i samarbejde med medarbejderne.
”Vi har fokus på alle tre bogstaver i ESG. Sammen med medarbejderne har vi f.eks. udarbejdet et kursuskatalog, så vi kan udvikle vores kompetencer. Det er vigtigt, at vi kommer hele vejen rundt i ESG, for det er med til at fremtidssikre virksomheden”.
Indsatsen koster tid og penge, men det kaster også nye forretninger og værdikæder af sig. Diana Vejrup fortæller, at der kommer flere produkter ind, som ikke er nye. Det kan f.eks. være ’gamle’ gulve, som skal slibes og behandles hos Colour Compagniet A/S. Det er et nyt marked, der har åbnet sig.
Derudover arbejder virksomheden på initiativer, der kan betegnes som en samfundsgavnlig indsats. Affaldstræ, som i dag typisk ender som restaffald, bliver nu sendt til Herningsholm Erhvervsskole, hvor snedkereleverne kan genanvende det og få praktisk udbytte af materialet.
”Det er selvfølgelig ikke alt, der kan ses på bundlinjen, og sådan skal det også være, når vi taler ESG”, fastslår Diana Vejrup.